Rozhovor: PETRŽELA V ROZPACÍCH - BANÍK NEBUDE STÁT NA MLADÝCH, VEDENÍ CHCE ZKUŠENÉ HRÁČE

Dobře věděl, že jej v Ostravě bude čekat velice náročná mise. Zkušený kouč Vlastimil Petržela přišel předem smířen s tím, že Baník v první lize nelze zachránit. Těšil se však na to, že bude dle svých představ skládat nové mužstvo z mladých odchovanců. Klub však zřejmě chce jít jinou cestou...

Baník uzavřel svoje působení v první lize po 50 letech sobotní porážkou s Brnem. Co jste říkal tomu, jak se k rozlučce s ligou postavili fanoušci? Atmosféra připomínala spíše jednu velkou oslavu…
Musím říct, že fanoušci jsou to nejlepší, co tady je. Před nimi hluboce smekám. Když je nikdo zbytečně nevyprovokuje, jsou fantastičtí. Myslím si, že i světlice k tomu patří. Takže se na ně nezlobím, i když mě sem tam vyruší nějakým dělobuchem. Jinak je atmosféra úžasná díky nim. Ale zatím to je tak všechno.

Fanoušci do vás osobně vkládají velké naděje, věří vám. Jak to vnímáte?
Aspoň ti fanoušci, to jsem rád, a děkuju jim. Ale (chvíli přemýšlí) byl bych nejradši, kdybych mohl pokračovat s tím mužstvem, co tady mám. Vím, že oni nemají fyzičku. To je na nich vidět. Třeba Šašinkové by žrali trávu, kdyby na to měli. A řada dalších taky. V takovém stavu jsem je však zdědil. Pro ně je těžké vydržet v tempu více než jeden poločas. Ale to, proč jsem sem přišel, bylo pracovat s mužstvem, které se vybuduje, aby vyhrálo druhou ligu. Teď sem přijdou nějací jiní hráči, pro mě neznámí. Jinak jsem tady ovšem spokojený. V Ostravě se mi moc líbí, fanoušky potkávám a zdraví mě všude skoro tak jako v Rusku. Fakt mají Baník rádi, a to jsem rád. Ale fanoušci nestačí.

Znamená to, že jste se zatím s vedením klubu nikam neposunuli, co se týče jednání o novém složení mužstva?
Teď si to vzal na starost Dušan (Dušan Vrťo, člen dozorčí rady a nastupující sportovní manažer klubu, pozn. red.). Rozjel nějaká jednání podle seznamu, co jsme měli. Přijel za mnou před zápasem, něco mi ukázal. Ale seznam je jedna věc, druhá je, jestli na to budeme mít. To nevím. Bylo mi řečeno, že by se měly mužstvu v druhé lize snížit platy o třicet procent. Takže už tu zůstali jenom ti mladincí kluci, kteří mají sotva desítku. Takže opravdu nevím. Na přestupech se teď začalo intenzivně pracovat s tím, že pan Brabec (majitel klubu, pozn. red) to předal Dušanovi a teď je na něm, jak dokáže zpracovat pana Brabce, aby sem přišli nějací hráči. Nejsem v prvním klubu, byl jsem i v těch daleko slavnějších, a vždycky, když přišel nový majitel, první začal od A mužstva. Bylo to tak i v poslední době ve Slavii. My jsme však zatím nijak neposílili. Ale věřím, že Dušan na tom po našem rozhovoru začne pracovat. Pokud už není pozdě, něco se ještě dá sehnat.

Mužstvo tedy budete po půlroce stavět opět zcela od základů…
Bohužel musíme zase znovu. Myslel jsem si, že si tady budu moci poskládat za půlrok mančaft. To se nestalo, takže budeme muset znova budovat. Pravděpodobně asi ze starších hráčů, nebude to už z těch mladých, které mám rád a kterým nesmírně fandím. Bude to spíše ze zkušených hráčů, aspoň tak jsem to pochopil.

Zkušení hráči zřejmě budou ve druhé lize důležití, nemyslíte?
Nevím, snad budou důležití. To víte, ono je to těžké sehnat hráče do druhé ligy. Vidím to podle našich kluků, kteří tady byli na hostování. Všichni chtějí hrát první ligu. Nevím, jak Holzer, Kaša, ale podle mě budou chtít taky někde hrát první ligu. Takže se mi mužstvo prakticky rozboří a bude se muset dělat znova. Že by mě to těšilo, můžu vám říct, že mě to vůbec netěší. Protože navíc jestli postoupíme, budeme muset dělat za rok znovu nové mužstvo.

Bude v tom pro druhou ligu i Milan Baroš? O jeho možném návratu se v posledních týdnech hodně spekuluje…
To nevím, je to těžké. S Milanem jsem nemluvil. V Ostravě pořád slyším, jak mi někdo říká to a druhý ono, každý všechno ví. Ale já jsem se s ním o tom nebavil, pokud s ním někdo mluvil, ať o tom řekne. Ani Dušan s ním nemluvil. Je možné, že si mailoval s panem Brabcem, ale to nevím. Říkal jsem, že se s ním musím nejdřív pobavit, zda o to má vůbec zájem. To zaprvé a za druhé, zda přijme takové podmínky, jako mají ostatní. Tím nemyslím finanční, ale to, že bude trénovat všechno, protože mám zprávy, že by chtěl kvůli dětem zůstat bydlet v Praze. To nevím, možná, že tiskový mluvčí ví více než já.

Sportovně by však hráč jako Baroš mladému týmu pomohl, souhlasíte?
Jestli by nám pomohl, to vám taky neřeknu. V Ostravě ho mají rádi, ale když pojedeme ven, může to mít strašně těžké. Bude se na něho spoléhat, soupeři si něho dají pozor a taky pak můžeme hrát v deseti. Navíc je dost často zraněný. Nevím, to si on musí zvážit. Nechci za něj mluvit. Dohodli jsme se, že pokud s ním nebudu mluvit, nemá cenu se o tom vůbec bavit. On se musí dohodnout se mnou, zda to má nebo nemá smysl a co je ochoten pro to udělat. Fotbalově by nám asi pomohl, to si nebudeme nalhávat, pokud bude zdravý.

Druhá liga je soutěž, kterou dobře znáte díky působení ve Vlašimi. Jak náročné bude podle vás postoupit z ní okamžitě zpět?
Myslím si, že postup z druhé ligy není těžké vykopat. Říkal jsem to už ve Vlašimi. Kdyby tam měli ty peníze, co mají teď, tak jsme druhou ligu už dávno vyhráli. A to jsme měli kluky, které jsme brali jako odpad z pražské Sparty, a polovina mužstva chodila do práce. Nevím, z čeho se dělá takový horor. Možná proto, že některá mužstva mají na druhou ligu nadstandardní podmínky a nevyhrají to, no tak asi z toho důvodu se z toho dělá horor. Ale já si myslím, že ve druhé lize se dá hrát normálně fotbal, když ho někdo umí. Když ho neumí, samozřejmě nehraje. Nemyslím si, že to jsou nějaké gladiátorské hry. To v žádném případě, naopak některé zápasy byly velice pěkné. Srovnat s první ligou se to však nedá, protože už to prostředí na vás působí dost depresivně. Ale po fotbalové stránce tvrdím, že kdyby tady zůstali současní hráči, druhou ligu vyhrají.

Umíte si také představit, jak druhá liga vstřebá fanouškovskou základnu Baníku?
To bude těžké, ani si neumím představit, že naši zlatí fanouškové pojedou do Vlašimi. Vím, že když tam hrála Opava, málem jsem se ani nedostal na stadion. Všechny příjezdy byly obsazené policajty, takže jsem stál v řadě a málem nestihl zápas. Neumím si představit, že tam vlítnou ti naši divoši. To jsou fandové, kteří nás budou podporovat všude a za jakékoli situace. I když jsme v takovém maléru, a to je malér, protože Baník nikdy neměl sestoupit. No ale stalo se. Věřím, že nás budou podporovat a že starosti budou mít spíše soupeři než my.

Jak teď bude vypadat závěr sezóny Baníku a výhled přípravy na tu novou?
Nějací hráči by se měli přijet ukázat, abychom nekupovali zajíce v pytli. Měli by přijet na zkoušku, proto jsme protáhli přípravu do konce května. Doufám, že se tady nějací hráči objeví. Potom to na konci května zaklapnem a budeme mít dovolenou do 20. června, kdy začneme přípravu naostro. To už bychom měli začínat s nějakým kádrem, doufám.

Přehled mých aktuálních i předchozích projektů si můžete prohlédnout v referencích a ukázky publikovaných článků, reportáží a rozhovorů jsou připraveny v autorském portfoliu.