Ebook: Power banka - Spolehlivý parťák na cestách za dobrodružstvím!

Pokud máte rádi dovolenou v komfortním prostředí hotelových resortů, kde vás v podstatě nic nezaskočí, asi vám následující řádky nebudou šité zcela na míru. Přesto ale mohou být inspirací a zdrojem pro rozšíření vašich cestovatelských obzorů. Vždyť úžasné zážitky vás mohou potkat také tehdy, když vyrazíte „mimo civilizaci“. Ale nebojte se, nemusíte se přitom téměř nijak omezovat ve svých nárocích na to, co vzít s sebou a jak si volný čas užít opravdu na plné pecky.

Jedním z velmi praktických pomocníků, se kterými lze tohoto cíle dosáhnout, jsou power banky. Tedy externí zdroje energie, se kterými se můžete klidně vydat přes půl Evropy, aniž byste neustále nervózně hledali místa, na kterých si potřebujete dobít mobilní telefon, tablet, foťák nebo kameru. Ostatně vyzkoušeli jsme to za vás a vydali se na třítýdenní cestu autem z Ostravy přes Balkán až na tureckou Riviéru a zpět, tedy na trasu dlouhou více než 5 000 kilometrů.

Záměrem přitom bylo vyhnout se ryze turistickému zázemí a pohybovat se hlavně v terénu, což obnášelo mimo jiné pravidelné zastávky na přespání ve volné přírodě. Vzdali jsme se tedy možnosti čerpat energii pro naši elektroniku ze sítě, což samozřejmě nelze brát úplně doslova, protože na každé cestě vždy narazíte na benzínku či restauraci, kde si můžete v případě nouze nejen odpočinout, ale také nabít elektroniku.

Pro dobrodružné cestování je třeba power banka s velkou kapacitou

My jsme pochopitelně chtěli celou naši expedici poctivě zdokumentovat, a tak jsme ve čtyřčlenné skupině jeli vybaveni nejen mobilními telefony, ale také foťáky a terénní navigací. Při nárocích všech těchto zařízení jsme se rozhodli vzít s sebou power banku o velké kapacitě 20 000 mAh, která nám měla spolehlivě pokrýt jejich spotřebu a udržet je v provozu během dní, kdy jsme neplánovali kontakt s civilizací.

Vyráželi jsme například se dvěma staršími typy digitálních zrcadlovek, jejichž baterie mají kapacitu kolem 1 100 mAh, ale třeba u nových typů chytrých telefonů je to už dvojnásobek, takže bylo jasné, že ani velkokapacitní power banka nás zcela nespasí. Dodá ale nezávislost tehdy, když chcete na pár dní vyrazit někam tak trochu na divoko a víte, že přitom budete chtít třeba objektivem vašeho foťáku zachytit okamžiky, pamětihodnosti či scenérie, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

My jsme během cesty autem na tureckou Riviéru, konkrétně do Antalye, která nám i s většími zastávkami v Srbsku, Bulharsku a Istanbulu trvala pět dnů, s power bankou bohatě vystačili, protože při nocování ve volné přírodě bylo třeba jenom jednou nabít telefony a baterie do obou foťáků. Následně, tedy po příjezdu do cíle, jsme se už pohybovali nejen v terénu pohoří Taurus, ale také v prostředí velkého tureckého města, kde bylo možné dobít energii také do postupně vyčerpané power banky.

Spolehlivý pomocník v nouzové situaci                    

Tady nám pomohla shovívavost majitele restaurace u pláže, na které jsme nocovali. Velkokapacitní power banka se totiž nabíjí zhruba 30 hodin do stavu plného nabití, což se nám velice hodilo ve chvíli, kdy jsme se chtěli vydat na zpáteční cestu. Ještě před odjezdem jsme se rozhodli pro poslední výšlap do hor, při kterém jsme naši čtyřčlennou partu rozdělili na půl a vydali se dvěma různými cestami s tím, že se na druhý den sejdeme na domluveném místě. Bohužel v horách nastalo oproti předpokladům velmi nepříznivé počasí, které mělo za následek zranění jednoho z našich parťáků a komplikaci při návratu dolů.

Průběžnou komunikací během cesty jsme samozřejmě docílili vybití jednoho z telefonů, který jsme měli s sebou, ale nemohli se v rozhodujícím okamžiku domluvit na tom, kde a jak se nakonec setkáme. Tady nás však zachránila power banka, kterou jsme brali do batohu ve stavu plného nabití a doufali, že ji snad nebudeme potřebovat. Opak byl ale pravdou a my byli rádi, že jsme při nuceně prodlouženém nocování mimo civilizaci byli vybaveni zdrojem energie, kterým jsme vybitý telefon rychle oživili a po návratu domů mohli prohlásit naši výpravu navzdory drobným komplikacím za úspěšnou.

Text zpracován pro Ebook dle zadání společnosti MaxBauer Publishing

Moje články a reportáže si můžete přečíst na zpravodajském webu Magazín PATRIOT. Jsou to příběhy (nejen) z Byznysu, ale také unikátní seriál o minipivovarech Pivní mapa či Fotbalový glosář.

Přehled mých aktuálních i předchozích projektů si můžete prohlédnout v referencích a více ukázek článků je pro vás připraveno v autorském portfoliu.