Časopis: Zabezpečení dřevostavby aneb jak mít klidné spaní

Spolehlivě ochránit svůj majetek a bezpečí, to je cíl každého majitele nemovitosti. Výjimkou určitě nejsou ani stavebníci dřevostaveb. Z jakých zabezpečovacích systémů a výrobků si mohou vybírat? Jaké části domu jsou pro nezvané hosty nejsnadnější cestou k lupu a proč odborníci doporučují do dřevěných konstrukcí například bezdrátové technologie? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

Odvěké klišé o příležitosti, která dělá zloděje, je v případě tématu zabezpečení dřevostaveb zcela na místě. Vždyť často je to právě lehkomyslnost pána domu, která je na začátku nešťastného příběhu z černé kroniky. Ostatně nejlépe o tom svědčí data, která pravidelně zveřejňuje například specializovaný web Svět v bezpečí. Statistiky vloupání do bytů a domů říkají, že až čtyři z pěti pachatelů vloupaček jsou schopni se do průměrně zabezpečeného objektu dostat během několika minut. K lupu si pak zloději nejčastěji najdou cestu nejen zdoláním vstupních dveří, ale také oknem, sklepem a garáží. Naopak za nejúčinnější překážku považují alarmy, bezpečnostní dveře a skla.

Trendem je bezpečnost „online“

Začneme-li současnými trendy v oblasti zabezpečení domů, příkladem systému, který jde s dobou, je jednoznačně bezdrátové řešení. Mít možnost přístupu k informacím, které zaznamenává náš alarm, a na dálku jej ovládat, to je dnes běžný standard, který odborníci považují za bezpečný i spolehlivý způsob, jak chránit svůj majetek. „V případě, že stavíme či rekonstruujeme dům, si lze při volbě alarmu vybrat buďto klasické drátové, anebo bezdrátové provedení. To je vhodné například při rekonstrukcích, kdy může být obtížné výrazněji zasahovat do interiéru stavby,“ uvádí k tématu Viktor Slanař ze společnosti Jablotron, která se zaměřuje na zabezpečovací systémy.

Zkušenosti z praxe napovídají, že při úplném pokrytí naší vlasti mobilním telefonním signálem i internetem se možnosti využití alarmu významně rozšířily. Prakticky neustále a okamžitě dostáváme informace o tom, co se v domě děje v době naší nepřítomnosti. Prostřednictvím SMS, emailu či hlasového zavolání z alarmu máme rychle přehled o nejen případném poplachu, ale i o dalších nenadálých situacích, které může způsobit výpadek elektřiny, prasklá voda nebo překročení teplotních limitů u vytápěcího systému. Tzv. chytré alarmy navíc umějí poslat i fotografii z „místa činu“. „Mít dokonalý přehled o tom, co se doma děje, to je jen jedna strana mince. Myslet je však třeba i na tu druhou, tedy mít alarm připojený na stálý dispečink tísňové linky, odkud může přijít pomoc ve chvíli, kdy jsme daleko z domova,“ dodává odborník.

Bezdrátová technika se jeví jako optimální varianta i pro stavby ze dřeva, u nichž jsou často preferována rychlá a z hlediska instalace šetrná řešení, která nepoškodí interiér. Také napájení zabezpečovacího systému bateriemi je výrazně bezpečnější než použití vodičů, které se při vedení v dřevěné konstrukci musí řídit velmi přísnými bezpečnostními normami. Kromě alarmů je však důležité v dřevostavbách více myslet také na protipožární detektory, které by měly být ve všech rizikových místech domu.

Nutné zlo vs. každodenní pomocník

Jak už bylo naznačeno, špičkové alarmy fungují tak, že z hlediska pamětníků mohou jejich dnešní parametry vypadat jako sci-fi. Pomocí počítačů nebo chytrých telefonů je můžeme ovládat online, kdy nejrůznější aplikace umožňují nastavovat provoz spotřebičů v domácnosti či stahovat aktuální fotografie a grafy, které ukazují například spotřebu energií. Tím vším si z alarmu lze vytvořit opravdu každodenního pomocníka, ne jen vynucenou investici navíc, u které si nejsme jisti, zda nás ochrání před nezvanými hosty. Než si ovšem takového pomocníka vybereme, měli bychom zvažovat hlavně to, jestli máme skutečně účinné řešení i pro situaci, kdy se zloděj dostane dovnitř.

„Vědět o vloupání či o počínajícím požáru, to je většinou první myšlenka, která stavebníky vede k instalaci alarmů. Ale málokdo domýšlí, co dál a jak lze bezdrátovou technologii využít šířeji. S alarmem je totiž možné spojit funkce od dálkového ovládání brány, garážových vrat, rozsvěcení světel v temných místech pozemku až po ovládání závlah či žaluzií,“ naznačuje Slanař, že nejlepší variantou je přemýšlet o zabezpečení domu v širších souvislostech. Případně si nechat poradit od montážních firem, které mají za sebou kvalitní reference a jsou proškoleny výrobcem zabezpečovacích systémů. Ty je třeba vnímat jako dlouhodobou investici, která stejně jako například promyšlené vytápění přispívají ke komfortnímu a modernímu bydlení.

Priorita = komplexní zabezpečení          

Riziko vloupání do našeho domu výrazně omezíme také instalací dalších bezpečnostních výrobků, díky kterým získá naše zabezpečení komplexní podobu. V úvodu už bylo řečeno, že kromě alarmů jsou pro zloděje značně odrazujícími prvky hlavně bezpečnostní dveře a okna. Co přesně se má pod pojmem „bezpečnostní“ skrývat? V případě dveří je to kvalitní kovová konstrukce po celé ploše pokrytá plechem, která brání mechanickému poškození a vniknutí dovnitř. Vrchní pohledovou vrstvu nejčastěji tvoří dřevo nebo dýha. Chystáme-li se už přímo ke koupi takových dveří, měli bychom cílit na certifikované produkty, které se vyznačují odolností v minimálně třetí, ale ještě lépe ve čtvrté bezpečnostní třídě. S takovými dveřmi je mimo jiné snazší vyjednat si pojištění naší nemovitosti či domácnosti.

Podobně je dobré přistupovat k výběru oken, u nichž je mezi atestovaným oknem nejnižší bezpečnostní třídy a běžným oknem velký rozdíl, co se týče ochrany proti vloupání. Zkušený lapka, který je vždy náležitě vybaven, sice může překonat i takové okno během několika minut, avšak průměrný lupič si s ním velmi pravděpodobně neporadí. Praxe totiž potvrzuje, že pachatelé vloupaček raději zanechají pokusů o vypáčení okna a hledají si méně „odolný“ objekt. Vhodné je ovšem upozornit nejen na rámy a kování, ale také na použitý druh skla, který u bezpečnostních oken převyšuje obvyklý standard. Například bezpečnostní okno první třídy se osazuje nerozbitným sklem čtvrté třídy, které odolá pádu předmětu o hmotnosti 4 kg z výšky 9,5 m. U bezpečnostních oken vyšších tříd se pak používá ještě pevnější sklo.

V rámci komplexní ochrany domu před loupeže chtivými jedinci mají své místo také bezpečnostní fólie a mříže. Právě prosklení dveří a oken totiž patří mezi nejčastější slabá místa. Bezpečností fólie lze charakterizovat jako prvky, které zpomalují vniknutí do objektu a zároveň zabraňují nahodilému vysypání skla. Pro další zabezpečení oken, balkónů, světlíků či zadních traktů je možné použít také bezpečnostní mříže, které většina výrobců nabízí buďto v pevném, nebo zatahovacím provedení. Rozměry i design si každý zájemce může nechat přizpůsobit přesně na míru.

Článek byl publikován v časopise Dřevo & Stavby 1/2015

Moje články a reportáže si můžete přečíst na zpravodajském webu Magazín PATRIOT. Jsou to příběhy (nejen) z Byznysu, ale také unikátní seriál o minipivovarech Pivní mapa či Fotbalový glosář.

Přehled mých aktuálních i předchozích projektů si můžete prohlédnout v referencích a více ukázek článků je pro vás připraveno v autorském portfoliu.